See makeinen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makea",
"3": "-inen",
"t1": "sweet"
},
"expansion": "makea (“sweet”) + -inen",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "makijaini"
},
"expansion": "Karelian makijaini",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From makea (“sweet”) + -inen; compare Karelian makijaini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeinen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makei",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Sweets",
"orig": "fi:Sweets",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "hedelmämakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "irtomakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lakritsimakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeisautomaatti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeiskauppa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeispussi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeisrasia"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeissekoitus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeisteollisuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "marmeladimakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "salmiakkimakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suklaamakeinen"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "candy store",
"text": "makeiskauppa",
"translation": "candy store",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"sweet, candy"
],
"id": "en-makeinen-fi-noun-CSA3oIRq",
"links": [
[
"sweet",
"sweet"
],
[
"candy",
"candy"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "karkki"
},
{
"word": "karamelli"
},
{
"word": "melli"
},
{
"word": "namu"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑkeinen"
}
],
"word": "makeinen"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "hedelmämakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "irtomakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lakritsimakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeisautomaatti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeiskauppa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeispussi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeisrasia"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeissekoitus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makeisteollisuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "marmeladimakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "salmiakkimakeinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suklaamakeinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makea",
"3": "-inen",
"t1": "sweet"
},
"expansion": "makea (“sweet”) + -inen",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "makijaini"
},
"expansion": "Karelian makijaini",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From makea (“sweet”) + -inen; compare Karelian makijaini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeinen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makei",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with usage examples",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkeinen",
"Rhymes:Finnish/ɑkeinen/3 syllables",
"fi:Sweets"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
5
]
],
"english": "candy store",
"text": "makeiskauppa",
"translation": "candy store",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"sweet, candy"
],
"links": [
[
"sweet",
"sweet"
],
[
"candy",
"candy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑkeinen"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "karkki"
},
{
"word": "karamelli"
},
{
"word": "melli"
},
{
"word": "namu"
}
],
"word": "makeinen"
}
Download raw JSONL data for makeinen meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.